‘’Dünya Kız Çocukları Günü’

isidin_kacirdigi_kadinlar_esareti_anlatti_h19270Çocuk gelinden, çocuk fahişelere, kız çocuk sünnetinden, eğitim hakkının alınmasına, dayak ve şiddete kadar en kötü muameleler kız çocuklarına uygulanıyor. 2012′den beri 11 Ekim tüm BM ülkelerinde ‘’Dünya Kız Çocukları Günü’’ olarak kutlanıyor.

2012’den beri kız çocuklarının da bir günü var. Tıpkı yılda bir gün kutlanan Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Barış Günü vb. gibi. 193 üyeli BM Genel Kurulunda alınan karar sonucunda; ekonomik büyüme, BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması, kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararlara katılımı, kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddetin sona ermesinin sağlanması amacıyla 11 Ekim tüm BM ülkelerinde ‘’Dünya Kız Çocukları Günü’’ olarak kutlanıyor.

BM’nin çocuklar, kız çocukları ve kadın haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelerinin anımsatıldığı; kız çocuklarına yatırım yapılması, desteklenmesi, güçlendirilmesi konularının vurgulandığı kararda, taraf devletlerin sorumluluklarının yanısıra kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara da büyük rol düştüğü belirtiliyor.

11 Ekim’in ‘’Dünya Kız Çocukları Günü’’ olarak kabul edilmesi, aralarında Türkiye’nin de olduğu bir komisyonun hazırladığı karar tasarısını bütün ülkelerin onaylaması sonucunda gerçekleşti. İlk yılın ana teması olarak “Çocuk Evlilikleri”, 2013 yılının teması da “Kız Çocuklarının Eğitiminde Yenileşme” olarak belirlendi. Her iki tema da kız çocuklarının yaşamında çok önemli ve belirleyici…

ÇOCUK GELİNLER

Dünyanınbirçok bölgesinde karşımıza çıkan çocuk evliliği özellikle Türkiye’de çok yoğun yaşanıyor. Geçtiğimiz yıllarda, Türkiye’deki her üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu ifade edilmektedir. Günümüzdeyse AKP iktidarının getirdiği 4 +4 +4 yasası; ilk 4 yılın ardından kız çocuklarının okuldan alınmasına ve evlendirilmesine olanak sağlamaktadır.

Kız Çocuklarının Eğitiminde Yenileşme ise, zorunlu din dersleri nedeniyle ve “kılık kıyafet özgürlüğü” adı altında 10 yaşındaki kız çocuklarının türban takması olarak ortaya çıkmıştır. Yalnızca bu iki örnek bile AKP hükümetinin, çıkarılmasında katkıda bulunmakla övündüğü 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün; bin yıllar süren kurallar nedeniyle yazgıları doğuştan belirlenen kuma, berdel, töre baskısı, eğitimsizlik, kör inançlarla baskılanan kız çocuklarının yaşamını iyileştirmekten ne anladığını ortaya koymaktadır.

2014 yılı, dünyada ve ülkemizde kız çocuklarının yaşamlarına yeni acılarla gelmiştir. Bu yıl 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Nijerya’da İslam Devleti kurmak için savaşan Boko Haram militanlarının kaçırıp esir ettikleri 250’den fazla kız öğrenciden 219’nun belirsiz sonlarının gölgesinde kutlanıyor.

IŞİD VE TALİBAN KURBANI KIZ ÇOCUKLARI

Bu yıl 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, IŞİD militanlarının kaçırıp tecavüz ettiği, köle gibi sattığı kız çocuklarının gerçeğinin gölgesinde kutlanıyor. Bununla birlikte, 11 Ekim, dünyadaki ve bölgemizdeki kız çocuklarının yaşamının iyileştirilmesi için bir olanak olarak değerlendiriliyor insan haklarını, kadın haklarını savunan kurum ve kişiler tarafından; Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilip Türkiye’nin de aralarında olduğu taraf devletlerin çocuk ve kadın hakları konusundaki kararlara uyması ve hayata geçirmesi için… Kız çocuklar dünyanın dört bir yanında ayrımcılığa, şiddete maruz kalmasın diye…