Emniyet: IŞİD devlet sırrı!

Gaziantep Baro Başkan Yardımcısı Avukat Bektaş Şarklı’nın, bilgi edinme hakkı kapsamında Emniyet’e sorduğu “Gaziantep’te IŞİD örgütlenmesine karşı soruşturma var mı?” şeklindeki sorusuna, Emniyet’ten “devlet sırrı” yanıtı geldi.

  • Gaziantep Baro Başkan Yardımcısı Avukat Bektaş Şarklı’nın, bilgi edinme hakkı kapsamında Emniyet’e sorduğu “Gaziantep’te IŞİD örgütlenmesine karşı soruşturma var mı?” şeklindeki sorusuna, Emniyet’ten “devlet sırrı” yanıtı geldi. gaziantephaberler.com’un haberine göre, Gaziantep Baro Başkan Yardımcısı Avukat Bektaş Şarklı’nın, bilgi edinme hakkı kapsamında Emniyet’e sorduğu “Gaziantep’te IŞİD örgütlenmesine karşı soruşturma var mı?” şeklindeki sorusuna, Emniyet’ten “devlet sırrı” yanıtı geldi.

Avukat Bektaş Şarklı, Gaziantep’te IŞİD’e katılan gençlerin olduğu haberlerinin çıkmasıyla birlikte, Valilik ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne IŞİD’e ilişkin sorular yönetti. Şarklı, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yönettiği sorularda, IŞİD’le ilgili Gaziantep’te herhangi bir soruşturmanın olup olmadığı, yoksa neden yapılmadığı,tedbir alınıp-alınmadığı şeklinde sorular yönetti.

Gaziantep Emniyet Genel Müdürlüğü Şarklı’ya verdiği yanıtta, soruların hiçbirine cevap vermeyecek bunların “devlet sırrı” kapsamında olduğunu belirtti.

İşte Emniyet’in verdiği o yanıt:

“Bilgi Edinme Hakkının Kullanılması ile ilgili 4982 sayılı Kanun ve Bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik uyarınca tarafınızdan yapılan müracaat içeriğinde belirtilen konu ile ilgili Emniyet Müdürlüğümüzce gerekli inceleme yapılmıştır.

Müracaat içeriğinde belirtilen hususlar ile ilgili olarak yapılan araştırma ve incelemede; 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununun 16. Maddesinde “Açıklanması hâlinde Devletin emniyetine, dış ilişkilerine, millî savunmasına ve millî güvenliğine açıkça zarar verecek ve niteliği itibarıyla Devlet sırrı olan gizlilik dereceli bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.”