Devrimci Komünist Ekrem Ekşi’yi Katledilişinin 34.Yılında Saygıyla Anıyoruz

 Ekrem Ekşi(30 Kasım 1955-14.10.1980)
12 Eylül den 14 Ekim e kadar süren işkence ve direniş bayrağını işkencehanelerde ilk kaldıranlardan biri …

12 Eylül askeri faşist cuntasının halkın üzerine zorun bütün biçimleriyle çöktüğü günler. TBMM, sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler kapatılmış, milletvekilleri, siyasi parti ve kitle örgütü yöneticileri, üyeleri gözaltına alınıyorlardı.

Fabrikalar, okullar, caddeler, sokaklar işgal ediliyor, evler basılıyor, zindanlar ,işkencehaneler ağzına kadar dolduruluyor, dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle insanlar sokak ortasında katlediliyor, geceleri sokağa çıkma yasağı ilan edilerek evler hapishaneye çevriliyor, radyolarda, televizyonlarda, gazetelerde yasaklanan sendika, kitle örgütü, gazete, dergi adları ardı ardına sıralanırken, bu örgütlere üye oldukları, bu gazeteleri okudukları için işçilerin, öğrencilerin, emekçilerin isimleri yakalananlar ya da arananlar listelerinde çarşaf çarşaf ilan ediliyordu.

Tutuklanacak kişilerin adları Bayrak Liste de yazılı. Bayrak Liste de Ekrem Ekşi nin de adı var. Ekrem, 1955 Zonguldak doğumlu. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrenci Temsilciliği, Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) genel sekreterliği yapmış bir muhalif, üstelik komünist.

Öğrenci gençliğin eylemlerinde, köylülerin çay ve tütün gösteri ve yürüyüşlerinde, gecekondu yıkımlarında halkın yanında direnişte, grev çadırlarında işçilerle dayanışmada, hemen her eylemde, her yerde Ekreme rastlamak mümkün.12 Eylül 1980, Cuntanın ilk günü. Ağabeyinin evinden gözaltına alınıyor Ekrem. Sorguda falakaya yatırılıyor. Ayak tabanları patlamış. Ekrem ayakta duramıyor. Gülümsüyor.

Ben kazanacağım, diyor. Kudurmuş işkenceciler göğüs kafesini kırıyorlar. Elleri ayakları şişmiş, koluna felç inmiş bir haldeyken, işkencecileri, belki ağzından bir çift laf alırız diye, konuşmadan ölmesin diye hastaneye kaldırıyorlar Ekşi yi. Kırıklar, çürükler içerisindeyken bile doktora gülümseyerek: Hiçbir şey söylemedim, onları yendim diyor.12 Eylül den 14 Ekim e kadar süren işkence, Ekrem Ekşi nin direnişi karşısında karşısında iflas ediyor.

Ekrem yoldaş ölümsüzdür….
Kahrolsun faşist diktatörlük..ekrem eksı