Putin’den Fidel Castro’ya veda mektubu

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesinin ardından dünyadan taziye mesajları geldi…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle Küba halkı ve hükümetine taziye dileklerini iletti.

PUTİN’DEN MEKTUP

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya gönderdiği mektupta, “Küba Devrimi’nin lideri, ağabeyiniz Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle size ve tüm Küba halkına en derin taziye dileklerimizi iletiyoruz. Bu olağanüstü devlet adamının adı haklı olarak modern dünya tarihinde bir dönemin simgesi olarak görülüyor” dedi.

Putin, “O (Fidel Castro) ve dava arkadaşlarının inşa ettiği özgür ve bağımsız Küba uluslararası toplumun etkili bir üyesi haline geldi ve birçok ülke ve halklar için ilham kaynağı oldu” diye ekledi.

‘RUSYA’NIN SAMİMİ VE GÜVENİLİR DOSTU’

Fidel Castro’nun Rusya-Küba ilişkilerinin ve yakın işbirliğinin gelişimine büyük katkısını kaydeden Putin, Küba Devrimi’nin lideri için ‘Rusya’nın samimi ve güvenilir dostu’ diyerek, “Bu güçlü ve bilge adam her zaman geleceğe emin gözlerle bakıyordu. O (Fidel Castro), tüm hayatını adadığı işin haklılığına samimi bir biçimde inanan politikacı, vatandaş ve yurtsever ideallerini temsil ediyor. Onun anısı sonsuza kadar Rus vatandaşlarının kalplerinde yaşayacak” ifadelerini kullandı.

PUŞKOV: DÜNYA ONU HATIRLAYACAK

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov Twitter’dan yaptığı açıklamada “Fidel Castro öldü. Küba halkına ve Kübalı dostlara başsağlığı diliyorum. Castro dünyayı değiştirenler arasında en büyüklerden biriydi. Dünya onu hatırlayacak” dedi.

Puşkov, ​ABD’nin bu ülkeye yönelik ‘ekonomik savaşına’ rağmen Castro’nun ayakta kaldığını da hatırlattı.10614364_977281132301549_7758896995134719570_n

GOPRBAÇOV: EN SERT ABD BLOKAJINA DİRENDİ

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov Fidel Castro’nun ‘en sert ABD blokajına karşı direnip ülkesini güçlendirdiğini’ söyledi. Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) Başkanı Gennadiy Zyuganov da Castro’nun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacaklarını söyledi.

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov da Castro’nun ölümü sonrası bir mesaj yayınladı.

Rus basınına konuşan Gorbaçov ” En sert ABD blokajına karşı direndi ve ülkesini güçlendirdi. Üzerinde devasa bir baskı varken o ülkesini blokajdan çıkarmayı başararak bağımsız gelişim yoluna soktu” dedi.

RUSYA KOMÜNİST PARTİSİ: CASTRO’NUN ANISINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) Başkanı Gennadiy Zyuganov da Castro’nun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacaklarını söyledi. Küba halkı ve gezegenimizdeki tüm insanlara başsağlığı dileyen Zyuganov, ” Gurur duyulacak ve takip edilecek bir insan gitti. Eminim ülkemiz dostlarını hatırlıyor ve onun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacak” dedi.

Castro’nun günümüzün en büyük politikacısı, en büyük devlet adamlarından biri ve çok cesur bir insan olduğunu kaydeden komünist lider, “Onu çok yakından tanıyordum. Tüm hayatını emekçi halka adayan çağımız politikasının devi, adalet ve onur mücadelesinin örneği. Onlarca suikastı atlatan bu adam, kendi halkını koruyordu” diye konuştu.

Castro’nun son zamanların en büyük hatibi olduğunu vurgulayan Zyuganov, “Castro aslında insanlığın çürümüş vicdanını yeniliyordu. Başta eğitim ve sağlık alanında, kalkınmaya büyük yeteneğini yatırdı. Küba sadece Latin Amerika değil tüm dünyaya örnek ülke oldu. Küba’da ortalama yaşam süresi birçok zengin ülkeden daha uzun” yorumda bulundu. Zyuganov, Castro Küba’sının Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla başlayan olağanüstü koşulları da başarıyla atladığını belirterek, “Dayandı ve zafere ulaştı” dedi.

İLK TAZİYE MEKSİKA’DAN

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. Castro’nun yaşamını yitirmesi hakkında liderler arasından ilk açıklama Meksika’dan geldi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘Küba devrimi lideri ve 20. yüzyılın simgesel referansı Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle yastayım” dedi.

VENEZÜELLA’DAN CASTRO MESAJI

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun ölümünün ardından taziye mesajı yayınladı.

Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ” Granma’nın Meksika’dan ayrılmasından 60 yıl sonra, Fidel yaşam için mücadele eden ölümsüzlerin arasına katıldı. Daima zafere doğru” dedi.

NAMİBYA DEVLET BAŞKANI: FİDEL’İN DEVRİMCİ MİRASI SONSUZA KADAR YAŞAYACAK

Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob Küba Devrimi Lideri Fidel Castro’nun ölümü üzerine Twitter hesabından mesaj yayınladı.

Hage Geingob mesajında, “Fidel’in ölümü bir devrin sonunu işaret ediyor. Yoldaşımız artık aramızda yok ama devrimci mirası sonsuza kadar Namibya ile birlikte yaşayacak” dedi.