17 Yaşın 34 Defa Kutlu Olsun Çocuk!

O GÜNEŞİN ÇOCUĞUYDU  VE GÜNEŞE KAVUŞTUĞUNDA SONSUZLUĞA DOĞDU

25 Eylül 1964, Şebinkarahisar, Giresun’da doğdu, TDKP-İÖ sürecinde proleter devrimci saflara katılan Erdal Eren önce YDGD üyesi olarak katıldığı mücadelede gösterdiği tutarlılık, komünist duruş ve tarzla kısa sürede, Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiyken, TGKB üyeliğine layık bulundu ve komünist gençlik saflarında yerini aldı.

Proleter devrimci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde  faşist MHP’nin eli kanlı  Bakanı Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü. Erdal Eren, Suner’in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Erdal Eren, yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde infaz edildi.

Ağabeyi Erkan Eren, Erdal’ın Mamak Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi.

Erdal’ın sesi altı kadife kaplı postalalrıyla gelen faşist cuntanın tüm ”azametine”  ve ”kudretine” rağmen, karanlıkları yırtarak yankılandı. O haykırış, Türkiye Genç Komünistler Birliği’nin savaş ilanıdır. O haykırış, TDKP’lilerin hiç bir zaman susturulamayacak sesidir. O ses; cellatlarının zavallılığını,  yüzlerine tokat gibi vururken,  bir Genç Komünistler Birliği üyesi şahsında Türkiye Devrimci Komünist Partisinin yengisini haykırıyordu. Amerikan emperyalizminin ve Türkiyeli işbirlikçilerinin, apoletli paralı beslemeleri,Türkiye devriminin sesini boğarak yok edeceklerini sandıkları andan buyana yankılanarak büyüdü…

Erdal’ın idam sephasında FAŞİZME ÖLÜM HALKA HÜRRİYET sloganıyla haykırdığı o ses bugün fabrikların, tarlaların, dağların ve meydanların, barikatların başında yeniden haykıran GENÇ KOMÜNİSTLERİN sesi olarak yükseliyor.

Erdal’ın ailesine bıraktığı son mektubunda devrimci komünist direncin ve tutarlılığın, onurun ve kararlılığın dile gelişini okumamız olanaklıdır. Karşı devrimin ve onun işbirlikçisi tasfiyeci ihanetin gücü yetmedi devrimci komünist duruşun kararlığını yok etmeye. Bıraktığın mektup, attığın sloganla ifade ettiğin özlemin, yoldaşların tarafından sana verilmiş bir sözdür, unutmayacagız unutturmayacağız.

10 – 4 – 1980 Perşembe.

Sevgili Anneciğim!…

Uzun zamandır mektup yazamadım. Kusura bakma.

Ancak Salı günkü Demokrat Gazetesi’nde yayınlanan bir devrimcinin mektubu cezaevindeki tüm devrimcilerin yaşamlarını, duygularını yansıttığından bu mektubu size gönderiyorum.

sssss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mektup şöyle:

Ana!…

Neden mi burdayım? Neden mi evimde değilim? Neden istediğim zaman yatıp kalkamıyorum? Niye istediğim kitabı, evdeki kanepeye oturup okuyamıyorum, düşünemiyorum, yazamıyorum? Ne mi arıyorum dört duvar arasında?

“O sözler ki kalbimizin üstünde dolu bir tabanca gibi ölüp ölesiye taşırız. O sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan, uğruna asılırız.”

Baharın, karın altından fışkırdığı bugünlerde içeride olmak, çiçek kokusunu alamamak, geniş yeşilliklerin güzelliğini görememek insanda anlatılması zor bir duyguyu yaratıyor. Ama bu duygu öyle karamsarlığın, yılgınlığın, bitkinliğin ve vazgeçmişliğin bir belirtisi olmuyor. Aksine, bu duygu beni daha biliyor, daha hırçınlaştırıyor, bir yerlerden uzaklaştırıyor, bir yerlere yakınlaştırıyor. “Ne yapmalı?” “Nasıl savaşmalı?” sorusuna cevaplar arıyorum günlerce.

Sizi de düşünüyorum. İçeriye düşmeden önce anlatmak istediklerimi ama anlatamadıklarımı herhalde şimdi daha iyi anlayacaksınız. Bizi anlamayan analara, babalara, bacılara, eşe, dosta, herkese ama herkese anlatın daha vakit varken. Henüz geç kalmamışken. Vaktim az da olsa var ve eğer biz değerlendirmesini bilirsek yeter de artar bile. Bu işi hep beraber yürütürsek ancak kazanabiliriz.

Omuz, omuza, bir birinden güç alarak, bir birine güç vererek. Ve anam, bu savaşı ne pahasına olursa olsun kazanmalıyız, kazanacağız. Kazanacağız ki çiçekli, mutlu günleri hep beraber görelim, senin torunların görsün ve torunlarının çocukları görsün.

Biz karşımızdakiler gibi bir avuç değiliz. Biz halkız. Bak sana bizden olanları iyiyi, güzeli, haklarını isteyenleri sayayım. Ben varım, babam var, sen varsın, kardeşlerim var, ablam bacım var, sonra köydeki dayılarım, şehirdeki amcalarım ve onların akrabaları, komşuları var, onların arkadaşları, onların oğulları, kızları, benim okul arkadaşlarım, onların arkadaşları, onların akrabaları, amcaları, dayıları var ve yine onların… saymakla bitiremeyeceğim kadarız biz.

Gördün mü ak saçlı boncuk gözlü anacığım saymakla bitiremiyorum. Yeter ki omuz verelim birbirimize. Yeter ki destek olalım ortak mücadelemizde.

Gelecek görüşte bana özgürlüğü, özgürlüğün tohumlarını getir. Ve demir parmaklıklara bütün bu yazdıklarımı düşünerek gözyaşlarını, mahzun bakışlarını bırakmadan git. Boynun bükük olmasın. Giderken gözün arkada kalmasın. Arkana bakma. Dışarıda da hep öyle ol.

Sana ve soranlara devrimci selamlar.

Anne. Benim anlatmak istediklerimin hemen, hemen hepsi bu mektupta var. Bu da cezaevindeki tüm devrimcilerin düşüncelerinin, yaşamlarının ve mücadelelerinin aynı olduğunu gösterir.

Bu yazdıklarımın yanı sıra sağlığınıza da dikkat edin ki yaşamın zorluklarına göğüs gerebilesiniz.

Size, akrabalara ve tüm arkadaşlara devrimci selamlar. Ellerinizden öperim. Erdal”

erd

(Fotoğraf: Erdal Eren ,Ablası ve Çocukluk arkadaşları -1968/Giresun)

KAHROLSUN FAŞİST DİKTATÖRLÜK!

FAŞİZME ÖLÜM HALKA HÜRRİYET !

ERDALLARIN TÜRKİYE GENC KOMÜNİSTLER BİRLİĞİ SAVAŞIYOR – SAVAŞACAKTIR!