2012′de Halep’ten 600bin kişi kaçtı, bugün ise sadece cihadcıların aileleri!

Cihadcıların 2012′de ele geçirdiği Halep’te Türkiye sınırına 600bin kişi kaçarken bugün Suriye Ordusu kontrolüne geçen Halep’den sadece cihadcılar ve aileleri kaçtı.

Halep, cihatci fasist cetelerden temizlendi.!
Doğu Halep – Batı Halep’e kavuştu.
2011′den beri Nusra, Işid, ve benzeri terör örgütleri dışarı atıldı.
Katliam bitti.
ABD, NATO, AB, İsrail ve onlara bağlı tüm borazanlar CIA, MI6, Mossad vb GLADIOLAR karalar bağladı.
Sosyal medyada kulaktan dolma bilgiler ve Ingiliz ABD ve Bati medyasinin propaganda hoparlörlerinden duydukları yalan dolanı çiğneyip duran eblehler, size ne oluyor?!
Esad halkiyla birlikte bir kurtuluş savaşı veriyor.
Sizin ülkeniz işgal ordularıyla sarıldığında ne yapmıştınız?!Erdoğan’ın çeteleri Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te ağır bir yenilgi aldı. Rusya destekli Esada bağlı birlikler ile müttefik kuvvetler stratejik kentin tamamını çetelerden temizledi. Suriye Cumhuriyeti ile müttefik kuvvetlerinin Halep’in doğusundaki operasyonunun dün son bulduğu, kentin dört yıl sonra tamamen Suriyenin Mesru Devletinin kontrolüne geçti.

Suriye, dün öğlen saatlerinde Rusya, İran ve Hizbullah desteği ile Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’in tamamını kontrol altına aldığını duyurdu. Suriye ordusunun kentin doğusundaki çetelerin elinde kalan son yerlerden Firdevs, Harmdudu, Şeyh Said, El-Şahidin, Karm el Efendi, Kerm el Dada, ile Salihin semtlerini de ele geçirdiği açıklandı.

2 bin 200 çeteci teslim oldu

Uluslararası ajansların verdiği bilgiye göre ise en az 2 bin 200 çete unsuru Suriye güçlerine teslim oldu. Moskova, dün sabah saatlerinde son 24 saatte 728 çetenin rejim güçlerine teslim olduğunu açıklamıştı.

Siviller tahliye ediliyor

Ayrıca 13 binden fazla sivilin kuşatılan bölgelerden tahliye edildiği duyurulmuştu. Şam ve Rusya, Halep’e operasyonun başladığı 15 Kasım’dan bu yana toplamda 100 binden fazla sivilin çatışma bölgesinden tahliye edildiğini açıklamıştı.

Çeteler ağır yenilgi aldı

Türkiye destekli çetelere yakın kaynaklar da Halep’in düştüğünü açıkladı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Başkanı Rami Abdülrahman “Halep’teki savaşın sonuna ulaştığını” söyledi.

Reuters’a konuşan Abdülrahman, çetelerin ellerindeki son altı mahalleyi de kaybettiklerini açıkladı. Abdülrahman göre rejim, çetelerin denetimindeki Bustan el Kasr, Kellase, Kerm el Dada, Firdevs, Cellum ve Cisr el Hac bölgelerini ele geçirdi. Reuters’e göre ise doğu Halep’te dün son günlerin en şiddetli bombardımanları yaşandı. Reuters muhabiri, “Doğu Halep bölgelerine yönelik bombardıman bir an bile durmadı” diyerek durumu anlattı.

Çeteler için mahşer günü

Bir çete unsuru da gün içinde Reuters’a yaptığı açıklamada, durumun dün özellikle zor olduğunu söyledi. Fastakim Tugayları’ndan Ebu Amer İkab, “Bugün (dün) durum son derece zor.
İnsanlar ölümden kaçmak için bir çatışmadan kurtulup diğerine maruz kalıyor. Halep için mahşer günü…” ifadelerini kullandı.

Kaçanlar sıraya dizildi

Reuters haber ajansının Halep içinden geçtiği fotoğraflarda da çatışma bölgesinden kaçan erkeklerin polis merkezinde sıraya sokulduğu görülüyor. Fotoğraflarda ayrıca Suriye ordusundan bir generalin kalabalığa hitap ettiği anlaşılıyor.

ABD çeteleri çıkarmaya çalışıyordu

ABD ile Rusya, Halep için Cenevre’de görüşüyorlardı. ABD tarafından çetelere sivillerle birlikte şehri terk etmeleri için güvenli koridor açılması önerildi ancak bu teklif Rusya tarafından kabul edilmemişti.
Plana göre çetelerin hafif silahlarıyla İdlib ya da Kuzey Halep kırsalına (Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi) çıkışına izin verilecekti. El Nusra unsurlarının ise sadece İdlib’e gitmelerine müsade edilecekti.

15 Kasım’da kara harekatı başlamıştı

2012’den bu yana fiili olarak ikiye bölünmüş haldeki Halep’te Rusya’nın desteğini arkasına alan Suriye güçleri yazdan bu yana çetelerin kontrolündeki yerlere operasyon düzenliyor. Kentin doğusunu işgal eden çeteler, özellikle 15 Kasım’da başlatılan yeni saldırı dalgası karşısında ağır yenilgiye uğradı ve küçük bir alana sıkıştı. Rus savaş uçaklarının 25 Kasım’dan itibaren hava bombardımanlarını daha da yoğunlaştırması ise Halep’te güç dengesini Suriye lehine değiştirdi. Esad ile Rusya, El Nusra ve Ehrar El Şam başta olmak üzere tüm çeteleri kentten tamamen temizlemeyene kadar harekatı bitirmeyeceğini açıklamıştı.

2012'de Halep'ten 600bin kişi kaçtı, bugün ise sadece cihadcıların aileleri!

2005′te 2.3, 2007′de ise 1.7 milyon ölçülen Halep nüfusunun 2012′de cihadçılar tarafında ele geçirilmesinin ardından 600bin sivil Türkiye sınırına kaçmıştı.

2 gün önce kararı alınan ve dün cihadcılar tarafından bozulan ateşkese rağmen bugün Ordu tarafından sivil tahliyesi için koridor oluşturuldu. Cihadcılar ve aileleri İdlib’e tahliye edilirken 108 bin sivil ise Suriye Ordusu’nun kontrolündeki güvenli başka alanlara gitmeyi tercih etti.

AKP’nin, ”Halep düşerse sınırımıza mülteci yığılacak” söylemleri de boşa düşmüş oldu.