Türkiye’de 370 derneğin faaliyeti durduruldu

İçişleri Bakanlığı terörle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 39 ilde 370 derneğin faaliyetlerini durdurdu.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur. Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleriyle irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.”

Açıklamada kararın OHAL kanunun 11. maddesi kapsamında alındığı belirtildi. 39 ildeki 370 derneğin genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla “milli güvenliğe tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle faaliyetlerinin durdurulduğu ifade edildi.

20 Temmuz’da uygulamaya giren OHAL’de ilk üç ay içinde kanun hükmünde kararnamelerle 40 bin kişi gözaltına alındı, 32 bin kişi tutuklandı, 93 bin kamu görevlisi açığa alındı, 59 bin 841 kamu görevlisi ihraç edildi. Türkiye İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre; kararnamelerle 984 özel okul, 15 üniversite, 1225 dernek, 104 vakıf, 35 hastane de kapatıldı. Kapatma ve tutuklama uygulamaları basına da doğrudan yansıdı.

https://www.periscope.tv/w/1MnGnXgNovexO

İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur. Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.”

GÜNDEM ÇOCUK DERNEĞİ’NİN DE FAALİYETİ DURDURULDU

Hangi derneklerin faaliyetinin durdurulduğu yavaş yavaş netleşiyor.

Faaliyeti durdurulan dernekler arasında Gündem Çocuk Derneği de var. Derneğin Ankara Büklüm Sokak’taki ofisi mühürlendi.

Gündem Çocuk Derneği mühürlendi

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ’NİN KAPISINA MÜHÜR!

https://www.youtube.com/attribution_link?a=9vUbcC28YLM&u=%2Fwatch%3Fv%3DSLxzskDsl_0%26feature%3Dshare

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin faaliyetleri de İçişleri Bakanlığı’nca 370 dernek ile birlikte durduruldu. ÇHD’nin genel merkezine giden polis ve yetkililer derneğin kapısına mühür vurdu.

ÇHD derneklerinin mühürlendiğini, “İçişleri Bakanlığı kararı ile derneğimizin faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. Kararı tanımıyoruz! Faşizme boyun eğmeyeceğiz!” ifadeleri ile Twitter hesabından duyurdu.

ÖHD: İYİMSER DEĞİLİZ

Evrensel’e konuşan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Banu Güveren, “Çağdaş Hukukçular Derneği’ni aramışlar, ‘açık tutun gelip tebligatta bulunacağız’ diye. Muhtemeldir ki tüm hak ihlallerini raporlaştıran, bunun takipçisi olan ve hukuki başvurularını yapan bütün kurumlara yöneleceklerdir. Bu kurumlardan biri de tabii ki hak, hukuk ve özgürlükleri korumaya çalışan ve ezilen kesimlerin avukatlığını yapan bizlere de olacaktır. O kadar iyimser değiliz; bu karamsar tablo içerisinde bekliyorduk biz de… Elbette insanların sesini çıkarmayıp varolan her şeye evet demesi için yapılan bir faaliyet tamamen hukuksuz, tamamen evrensel ilkelerden bağımsız olarak alınan bir karar” dedi.

MEYA-DER MÜHÜRLENDİ

Mühür vurulan derneklerden biri de Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği oldu. MEYA-DER’in Batman ve Adıyaman şubeleri bakanlıktan yapılan açıklamanın ardından mühürlendi.

DERNEKLERİN 47′Sİ DİYARBAKIR’DA

DHA’nın haberine göre faaliyeti durdurulma kararı verilen derneklerin 47′si Diyarbakır’da bulunuyor. Faaliyetlerinin durduralacağı iddiaları üzerine görüştümüz Rojava Derneği, ‘derneğimizin kapatılması neyle izah edilecek’ dedi.