‘AKP için bugünün politikası: Ben yapmadım her şeyi FETÖ yaptı’

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “AKP için bugünün politikası ben bir şey yapmadım, her şeyi FETÖ yaptı politikasıdır” diyerek AK Parti’yi eleştirdi.

‘SORU ÖNERGEME YANIT VERMEDİLER’

Çam, 16 Ekim 2015′de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlamasını isteyerek, Meclis’e sunduğu ‘IŞİD’e giden silahların Türkiye’de üretildiği iddiaları’na, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan yanıt istedi. Çam, patlayıcı üreten Yavex firmasının ürettiği patlayıcı maddeleri Ortadoğu’ya gönderdiği bilgisinin doğru olup olmadığını, firma sahibi ve yetkilileriyle AK Parti’nin arasında ilişki olup olmadığını sorduğu önergesine hükümet kanadından yanıt alamadığını, 15 Ağustos 2016 tarihli Sabah gazetesinde yer alan bir haberde, ‘IŞİD’e FETÖ tarafından silah temin edildiği’ iddialarıyla AK Parti’nin ‘aklanmaya çalışıldığını’ iddia etti. Bu habere ilişkin bir açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, şöyle konuştu:

‘AKP’NİN POLİTİKASI: HER ŞEYİ FETÖ YAPTI’

“AKP’nin üzerinden 10 ay geçmiş olan, zamanın başbakanı Davutoğlu’na ilettiğim; Balıkesir’de üretim yapan bir silah şirketinin Ortadoğu’ya gönderdiği silahları sorduğum önergemdeki soruların cevapları bugün FETÖ üzerinden adeta AKP aklanarak cevaplandırılıyor. Oysaki o dönemde tüm bunlara çanak tutuluyor, bu işler FETÖ ile bağlantılı şirketlere yaptırılıyordu. Buradan da anlaşılacağı üzere AKP için bugünün politikası ben bir şey yapmadım, her şeyi FETÖ yaptı politikasıdır.feto.erdo_1

IŞİD’e giden silahların Türkiye’de üretildiği iddiaları doğru mudur?’ diye sormuştum… Aynı soru önergesinde Balıkesir ilinde yer alan bir dinamit ve mühimmat tesisinden söz etmiş ve Yavex Fabrikasında üretilen patlayıcı maddelerin Ortadoğu’ya gönderildiği bilgisinin doğru olup olmadığını, firma sahibi ve yetkilileriyle AKP’nin ilişkisini sormuştum.

15 Ağustos 2016 tarihli Sabah gazetesinde Abdurrahman Şimşek-Ferhat Ünlü tarafından yazılan haber geçmişte verdiğim soru önergesinin ne kadar doğru ve yerinde olduğunu belgelemektedir. Ancak söz konusu haberin küçük bir kusuru var: Haberde AKP aklanmakta tüm suç yani ülkemizde üretilen silah ve patlayıcı maddelerin Ortadoğu’da terörist gruplara gönderilmesi suçu FETÖ’nün sırtına yüklemektedir.

Ülkemiz ve geleceğimiz açısından böylesi bir yaklaşım geleceğe güvenle bakmamızın önündeki engeldir. Çok ciddi bir badireden geçmekteyiz. Başta Erdoğan olmak üzere AKP İktidarını samimiyete ve halkımıza hesap vermeye davet ediyorum.”