İngiltere’nin Suriye’deki tutumu, 2003 Irakı’ndan farklı mı?

İngiltere’nin Irak işgalindeki rolünü araştıran komisyonun raporunu Suriye’de okuyan gazeteci Robert Fisk, Britanya’nın 2003 öncesi ve sonrasındaki Irak siyaseti ile Suriye’nin bugünkü hâlini kıyasladı ve “değişen bir şey yok” dedi.

Britanya’da, dönemin başbakanı Tony Blair ve hükümetinin 2003 Irak işgaline verdiği desteği gösteren ayrıntılı bir rapor yayımlandı. Rapor, komisyonun başkanı Sir John Chilcot’a atıfla “Chilcot Raporu” olarak anılmaya başlandı.

Independent’ın ünlü Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, “Hafta boyunca Suriye’de seyahat ederken Chilcot raporunu okudum” diyerek, Irak 2003 ile Suriye 2016’yı kıyasladı.

Blair-Bush ikilisinin savaş suçları için, 2. Dünya Savaşı sonrası Nürnberg mahkemelerine benzer mahkemlerin kurulması gerektiğini belirten Fisk, Blair’in 2003 işgali öncesinde, sonrasında ve şimdi de hep yalan söylediğini vurguladı.

Chilcot raporunu okurken Suriye’de bulunmanın “rahatsız edici bir deneyim” olduğunu belirten Fisk, bunun nedeninin yalnızca Rakka’dan yayılan İslamcılığın Irak cehenneminin bir sonucu olmasından değil, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın hâlâ Blair türü yalanlarla Suriye’deki IŞİD hedeflerinin bombalanması ve 70 bin “ılımlı”ya destek vermek için kamuoyunu ikna etmeye çalışmasından geldiğini ileri sürdü.

Fisk, Cameron’ın “aslında var olmayan 70 bin ılımlı muhalif”e yardım isteyerek, aslında Blair’in Irak işgali öncesinde ve sonrasında söylediği yalanları tekrarladığının altını çizdi.

Deneyimli muhabir, bunun ardından IŞİD’le savaş için Suriye’ye gittiklerini, ancak IŞİD Suriye ordusuna saldırdığında onlara (orduya) yardım etmediklerini söyledi.

Fisk, “Irak’taki kitle imha silahlarının aslında var olmamasıyla, aslında var olmayan 70 bin Suriyeli muhalif arasındaki fark nedir?” diye sordu.

Fisk, Blair’in hâlâ yalan söylemeye devam ettiğini ve raporun yayımlanmasından sonra olacaklar hakkında tehditler savurduğunu belirterek, bu nedenle Britanya’da Irak işgalinden bu yana pek bir şeyin değişmediğini vurguladı.

IŞİD Yanında Savaşan İngiliz Ordusuna Suçüstü
İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait 120´den fazla özel eğitimli asker, IŞİD militanı kılığına girerek, IŞİD’e yardım ederken yakalandı.
İngiliz SAS (Special Air Service) birliğine mensup bu askerler, ellerinde IŞİD bayrakları ile siyah kıyafetler içinde görüntülendi. Böylece İngiltere ile IŞİD arasındaki organik ilişki bir kez daha belgelenmiş oldu.

BOMBA İSABET EDİNCE DEŞİFRE OLDULAR
Amerika’nın hava bombardımanında, İngilizlerin en seçkin alayı olarak gösterilen SAS komandolarının da isabet alması, İngilizlerin IŞİD’le bağlantısını deşifre etti. Amerika’yı ‘bizi vurma’ diye uyaran İngilizler kendilerini ‘IŞİD’e yardım etmiyor, aksine IŞİD’le savaşıyorduk’ diye savundu. Kraliçe ve David Cameron ise IŞİD adına yaptıkları terör hakkında konuşmaktan kaçınıyor.IŞİD’İ MI6 VE CIA KURDU
İngiliz Guardian gazetesi de, IŞİD’i Irak’ın işgali sırasında, İngiliz dış istihbarat teşkilatı MI6 ile CIA’in kurduğunu yazmıştı. Gazete, Bherlin Gildo adlı İsveçlinin yargılandığı mahkeme, ‘IŞİD’i, MI6 ve CIA’ın kurduğunu tespit etmiş, ancak istihbarat örgütlerinin mahcup düşmesini engellemek için dosyanın düşmesine hükmetti’ diye haber yapmıştı.

“ÇATIŞMADAN KURTARMAK İÇİN ORADAYIZ”
İngiliz SAS komandolarının suçüstü olmaları üzerine açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, her zaman olduğu üzere suçlarını kabul etmek yerine pişkin bir şekilde, “Bizim eylemlerimiz, teknik takip ve gözetim yeteneklerimiz diğer ülkeleri Suriye’deki bu çatışmalardan kurtarmak içindir” diyerek izaha yeltendi.

Sunday Express gazetesinde yer alan habere göre, İngilizlerin en seçkin birliklerinden olan İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait SAS (Spacial Air Service) askerleri, IŞİD saflarında savaşırken yakalandılar. Amerika’nın hava operasyonu sırasında IŞİD militanı kıyafeti ve IŞİD flamalarıyla görüntülenen İngilizler suçüstü olmalarını önemsemek yerine, dünyayı “IŞİD’le savaşıyorduk” yalanıyla kandırmaya kalkıştı.

ASKERLER ÖZEL DONANIMA SAHİP
IŞİD’e savaş ve terör taktikleri verirken suçüstü olan İngiliz ajan ve askerlerinin üzerinde gelişmiş yazılımlara sahip, ABD yapımı özel UAV kamera sistemlerinin tespit edildiği öğrenildi. İslam topraklarını kan gölüne çeviren İngilizlerin hedefleri kolaylıkla tespit edebilen bu kameralarla ve 250’den fazla uzman ekibin yardımı ile IŞİD’e iletişim desteği sağladığı tespit edildi.

KÖŞEYE SIKIŞAN İNGİLİZ’DEN YENİ YALANLAR
Amerika’nın liderliğinde ‘Birleşik Koalisyon Özel Harekât Görev Gücü’ içinde yer alan İngiliz hükümetinin, diğer yandan da kurulmasına öncülük ettiği IŞİD içine özel birliklerini yerleştirmesi bölgedeki kirli oyunu bir kez daha gözler önüne serdi.

TUNUS SALDIRISINDA DA AYNI TAKTİK
Geçtiğimiz ay Tunus’ta İngilizlere yönelik yapılan saldırının, İngiliz SBS (Special Boat Services) ve SAS ( Special Air Services) ekiplerince yapıldı iddia ediliyor. Tunuslu yetkililer de bu saldırılardan İngiliz hükümetini sorumlu tutmuştu.

IŞİD DIŞARIDAN EMİR ALARAK YÖNETİLİYOR
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi önceki gün yaptığı açıklama, IŞİD/DAEŞ’in istihbarat güçlerinin oyuncağı olduğunu belirterek, ‘IŞİDDAEŞ dışarıdan emir alarak yönetiliyor’ dedi. IŞİD’i, istihbarat güçlerinin oyuncağı ve bölgedeki uluslararası çatışmalardan kaynaklı vekâlet savaşı yürütmekle suçlayan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi, Irak, genel olarak Arap ülkeleri tarafından ihmale uğradığını belirtti.

http://www.express.co.uk/news/uk/595439/SAS-ISIS-fighter-Jihadis