Erdogan ve Türkiye Icin Kissadan Hisse

Mobutu Sese Seko Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) eski diktatörü.Mobutu’nun soğuk savaş yıllarında ABD ile ilişkileri çok iyiydi. Anti-komünist olması nedeniyle Mobutu’nun iktidarı ABD’nin işine geliyordu ve destekleniyordu. Ülkenin eski cumhurbaşkanı Lumumba komünistti ve Mobutu komünizme karşı kullanışlı bir müttefik olduğu için Lumumba’yı dev…irmesine, daha sonra da türlü işkenceyle öldürtmesine ses çıkarılmadı.Mobutu daha sonra ayrılıkçı Katanga bölgesini ezdi geçti. ABD buna da ses çıkarmadı, çünkü Mobutu bir yandan da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin(SSCB) bölgedeki etkisini sınırlandırıyor ve komünistleri öldürtüyordu. Kongo nehrinin hemen karşı yakasındaki diğer Kongo ise komünist eğilimliydi.ABD komünizmin Orta Afrika’da yayılmasını engellemek için Mobutu’nun aşırılıklarına ses çıkarmadı.
12043157_1185033784859615_7942886696601345322_n
Mobutu da kendini gittikçe dev aynasında görmeye başladı. Zaten devlet hazinesi Mobutu’nun şahsi kesesi idi. Kesmedi kendisine ormanın ortasında, kendi köyüne kocaman bir saray yaptırdı.KDC müthiş yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahipti ama Mobutu ve politikaları sayesinde dünyanın en fakir ülkesi oldu.
Fakat ülkenin bu yokluğu arasında karısı ve çocukları canları istediği zaman Paris’te alışveriş yapabilsin diye kişisel Concorde’u vardı devlet kesesinden satın alınan.
Mobutu ülkesindeyken ABD için davulun sesi o kadar da fena değildi ama arasıra Washington’a gelmesi/getirilmesi icap ettiğinde ABD bu zor ve tartışmalı müttefikinden dolayı kendi kamuoyu karşısında zor duruma düşüyordu.
Yine de Mobutu’nun kullanım süresi dolmadı.
Mobutu komünizmle mücadele ettiği sürece istediğini öldürebileceğini, ülkeyi soyup soğana çevirebileceğini ve her türlü acayipliği yapmakta özgür olduğunu biliyordu.Bir yandan Avrupa ve ABD ile şeffaflıktan uzak ticaret anlaşmaları yapıp paraları cebine indirirken, aynı zamanda iç politikayı manipüle etmek için Kongolulaştırma adı altında abuk subuk bir politika başlattı.

Bu kısım önemli, “Kongolulaştırma” ya da “Afrikalılaştırma”

İnsanların Avrupai isimlerini zorla yerli isimlerle değiştirtti.
Kendi icat ettiği ve fotoda da görülen kıyafeti milli kıyafet ilan ederek herkese mecbur tuttu. Şehirlerdeki, koloni döneminden kalan Avrupai yer isimleri de aynı şekilde “Afrikalılaştırarak” yeniledi. Kongo tarihinin en acımasız yıllarını yaşatan Belçika Kralı II. Leopold’e atfen verilen, başkentin Lepoldville olan adını değişip Kinşaşa yaptı. Kongo olan ülkenin adını Zaire olarak değiştirdi. Yine Joseph-Desire Mobutu olan ismini de Mobutu Seso Seko yaparak Zaireleştirdi.

Kimlerin sayesinde iktidarda oturabildiğini bilmiyormuş gibi anti-emperyalist duyguları sömürerek ülke içindeki yerini sağlamlaştırdı. Ülkenin insan sermayesi onun döneminde hiç gelişmedi; zaten fakir olan ve sömürülen ülke daha da fakirleşti.

Kendini hayat boyu başkan ilan etti. Komşu devletlerle kapıştı. Kendi gibi diğer Afrika liderleriyle Afrika’nın liderliği için mücadeleye girdi. Ama ne ABD ne Avrupa buna müdahale etti.

Bu adam yıllar sonra (Soğuk Savaş bitiminde) darbeyle devrilene kadar da bu durumu sömürmeye devam etti.

Eninde sonunda gitti, ama geride enkaz bıraktı.
Hem ülke ekonomisi enkaz durumundaydı, hem de Kongo İç Savaşı’nı başlattı / sebebi oldu.

Mobutu öldükten sonra bile o iç savaş ülkeyi yıkmaya devam etti. Birincisi bitti; ikincisi başladı. Komşu ülkeler de müdahil oldu.
Hala Kongo’nun doğu bölgesinde ayrılıkçılarla devlet savaşıyor.
5 milyon insan öldü.
Çoğu açlıktan.
Tecavüz ise artık günlük bir olay.

Bir diktatör gitse bile kötü mirasının ülkenin peşini bırakmayabileceğine, verdiği hasarın düzelmesi çok uzun yıllar alabileceğine en güzel örnek Mobutu.