Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine Sözler..

Kimi işleyen dünya düzeni yüzünden kimi ise kendi kendine yaptığı sorgulamalar sonrasında tanrı ve dinlere inanmamayı tercih etti.Neden inanmadıkları konusuna dair düşüncelerini ise yazdığı yazılar veya söyledikleri sözler ile paylaşma ihtiyacı duydular.
13177883_10154182753691926_6463541411101239_n

“Gökyüzünden söz etmeleri,yeryüzünü sömürmek içindir.”
~Maximilien Robespierre”İnsanlık, tanrıları kendi yansımasından yaratırken yalnızca suretini değil, kendi yaşam tarzını da göz önünde tutar. ”
ARİSTOTELES”Yıkıcı güçler birçok bitkiyi yok eder, ama bitkiler yine de yeşermeye devam eder. Piramitler bir papatyanın dayanıklılığına asla ulaşamaz.
Bülbüller Buddha’nın ya da İsa’nın sözlerinden önce de ötüyorlardı, onların sözlerinin unutulmaya yüz tutmasından nice sonra da ötmeye devam edecekler. Çünkü bu, ne vaazdır, ne öğreti, ne emir ne de baskı.
Bu yalnızca şarkıdır. Ve başlangıçta Kelime yoktu, cıvıltılar vardı. ”
D.H. LAWRENCE”Kolayca anlayamadığımız ne varsa ona tanrı deriz; bu da beyin dokularımızın aşınmasını ve bozulmasını önler. ”
EDWARD ABBEY

“Kâfirlik, düşünce özgürlüğü için kullanılan bir başka sözcüktür. ”
GRAHAM GREENE

“Düşünen bütün insanlar ateisttir. ”
ERNEST HEMINGWAY

“İddia ediyorum hepimiz ateistiz. Ben yalnızca, sizin inandıklarınızdan bir eksik tanrıya inanıyorum. Siz öteki tanrıları neden göz ardı ettiğinizi anladığınızda, benim de neden sizinkini göz ardı ettiğimi anlayacaksınız.”
STEPHEN HENRY ROBERTS

“Din, yoksulların zenginleri öldürmelerini önler. ”
NAPOLÉON BONAPARTE

“Gerçekten var olan bir sinek, bir ihtimal var olan bir melekten daha önemlidir.”
RALPH WALDO EMERSON

“Dinsel düşünce, çıkış kapısının olmadığı yeri bulmak için yapılan bir girişimdir.”
www.humanite.fr
ALBERT EINSTEIN

“İnsanlık din için didişecek, yazacak, savaşacak, ölecek, her şeyi yapacak, ama asla onun için yaşamayacak.”
CHARLES CALEB COLTON

“Komşumun, bir sürü tanrı olduğunu ya da hiç tanrı olmadığını söylemesinin bana hiçbir zararı yok ki. Ne cebimi deler ne de bacağımı kırar.”
THOMAS JEFFERSON

“İnançlı birinin kuşkucu birine oranla daha mutlu olduğunu söylemek, sarhoş birinin ayık birinden daha mutlu olduğunu söylemekten daha dolaysız bir söylemdir.”
GEORGE BERNARD SHAW

“Herhangi bir şeye inanan birisini ikna edemezsiniz, çünkü inançları kanıta değil, inanmaya duydukları köklü ihtiyaca dayanır.”
CARL SAGAN

“İnsanlardan sürekli “Ah, Tanrı korusun” diyen mektuplar alıyorum. Geçmişte hiç yapmamıştı, gelecekte yapacağına nasıl olur da inanıyorlar bilemiyorum.”
BERTRAND RUSSELL

“Bütün dinler, insanlara, nefsin ya da kalbin faziletleri için öbür dünyada sonsuza kadar ödüllendirilecekleri sözünü verir, aklın ve anlayışın faziletleri için değil.”
ARTHUR SCHOPENHAUER

“Bilim, Batı uygarlığının gelişimi için, Hıristiyanlığın on sekiz yüzyıldır yaptığından çok daha fazlasını yüz yıl içinde yaptı.”
JOHN BURROUGHS

“İçinde, konuşan hayvanların, büyücülerin, cadıların, yılanlara dönüşen sopaların, gökten düşen yiyeceklerin, suyun üstünde yürüyen insanların ve her türlü sihirli, tuhaf ve ilkel öykülerin yer aldığı bir kitaba inanıyorsunuz, sonra da bana, akıl sağlığın bozuk mu diyorsunuz?”
DAN BARKER

“Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür.”
GENÇ SENECA

“En az bilinen şeye inanıldığı kadar başka hiçbir şeye bu denli sıkıca inanılmaz.”
MICHEL EYQUEM DE MONTAIGNE