Fidel Castro: NATO, Rusya’ya karşı yok etme savaşı başlatmak istiyor

“1 Ekim’de, sadece altı gün önce göreve gelen yeni NATO Genel Sekreteri ve eski Norveç Başbakanı’nın dün yaptığı açıklamalarını dinledim. Yüzünden inanılmaz bir nefret okunuyor! Ve Rusya Federasyonu’na karşı bir yok etme savaşı başlatmak için inanılmaz bir istek.” Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun makalesinde yer alan bu sözler Cubadebate internet sayfası ve bazı Küba medya araçlarında yayınlandı.

 NATO’nun Doğu Avrupa’da askeri varlığını güçlendirme planlarının örgütün uluslararası sorumluluklarına uygun olduğunu ve NATO-Rusya Daimi Ortak Konseyi kurucu belgesine aykırı olmadığını ifade eden Stoltenberg’e göre, “NATO güçlü olmalı ve ortaklarla ilişkilerinde kenar bölgeleri de istikrarlı bir durumda tutmalı.”

Kissinger: Fidel Castro’yu ezelim

Kissinger: Fidel Castro'yu ezelim ve aşağılayalım
ABD’de yayınlanan devlet belgelerinde, ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger’ın 1976′da Küba eski lideri Fidel Castro’yu küçük düşürmek için plan yaptığı ortaya çıktı.

 ABD ’de yayınlanan gizli belgelerde, ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger’ın 1976’da Küba eski lideri Fidel Castro’yu küçük düşürmeyi önerdiği ortaya çıktı. Önerinin, Castro’nun Angola’ya asker î birliklerini göndermeye karar vermesinin ardından geldiği belirtildi
Telegraph’ın haberine göre, 25 Şubat 1976’da dönemin ABD Başkanı Gerald Ford ve Kissinger arasında yapılan toplantının notlarında, Kissinger’ın, “Bence Castro’yu mahvetmemiz gerekecek. Bunu seçimlerden önce muhtemelen yapamayız” dediği görülüyor. Ford ise, Kissinger’a yanıt olarak, “Katılıyorum” diyor.Toplantı notlarının devamında Kissinger’ın sözleri şu şekilde: “Bence er ya da geç Kübalılara bir darbe vurmamız gerekiyor. İran bile Küba’nın Ortadoğu ülkelerine ulaşması konusunda endişeli. Bence onları aşağılamalıyız. Ancak, onların Afrika’dan çıkmasını talep etmemiz gerekebilir.”