“İsviçre’deki hesap bilgileri Almanya’nın elinde”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’de gizli hesapları olduğu ve bu hesaplara ait bilgilerin Alman istihbaratı tarafından 30 milyon Euro karşılığında satın alındığı iddia edildi.

merkelin-elinde-isvicre-bankalarindaki-turklerin-hesaplari-var---2908141200_m (2)Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’nin Almanya’ya dinleme skandalı için ses çıkarmamasının sebebi Erdoğan’ın İsviçre hesaplarına ait bilgilerin Almanya’nın elinde olması.

Gazetenin haberi şu şekilde:
Alman istihbarat örgütü BND’nin, yıllardır Türkiye’yi dinlediğinin ortaya çıkmasına karşın AKP cephesindeki derin sessizlik soru işaretlerine neden oldu. AKP’nin sessizliği, BND’nin Tayyip Erdoğan ve AKP yetkilileriyle ilgili elde ettiği mahrem bilgilere bağlanıyor.
Alman hükümetinin dinleme skandalını kabul etmesi ve açıklama yapması istenen Angele Merkel’in “Alman istihbaratı hakkında bilgi vermem söz konusu değil” sözleri Türk kamuoyundaki tartışmayı daha da alevlendirdi. Buna karşın AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan’ın, skandala sessiz kalması dikkat çekti. Muhalefet, suskunluğun nedenini, Alman istihbaratının Tayyip Erdoğan ve AKP yetkilileriyle ilgili elde ettiği mahrem bilgilere bağladı. Dün basın toplantısı düzeleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Alman istihbaratı Türkiye’yi dinliyor. Kimse ağızını açıp bir tek söz söyleyemiyor. Acaba bu İsviçre bankaları nedeniyle mi söz edilemiyor?” ifadesini kullandı. Skandalın ortaya çıkmasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen hükümetten “çıt” çıkmadığına işaret eden CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç da önceki gün yaptığı açıklamada, “WikiLeaks belgelerinde, eski ABD Büyükelçisi’nin kriptolarından alıntılar var. İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabının olduğu söyleniyor orada. Kaşif Kozinoğlu’nun anıları var. Alman istihbaratının (BND) dinlemesine bunlar mı takıldı?” diye sordu.
KOZİNOĞLU’NUN AYDINLIK’A MEKTUPLARI
Alman istihratının Türkiye’deki faaliyetleri ve Erdoğan’ın gizli hesapları, dinleme skandalıyla yeniden tartışılmaya başlanırken, gözler konuya ilişkin çarpıcı açıklamaları bulunan üst düzey MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu’nun mektuplarına çevrildi. MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, 12 Kasım 2011 günü tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde şüpheli bir biçimde hayatını kaybetmeden kısa süre önce Aydınlık gazetesine kendi el yazısıyla çok önemli açıklamalarda bulundu. Aydınlık’ın günler boyu yayımladığı mektuplar, Türkiye’nin gündemine oturdu. Aydınlık gazetesi Yazıişleri Müdürü Ergün Gedek tarafından “Kozinoğlu’nun Mezara Götürmediği Sırlar” ismiyle kitaplaştırılan mektuplarda Kozinoğlu, Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki 8 ayrı gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu ve bu hesap bilgilerini Alman istihbaratının 30 milyon avro karşılığında temin ettiğini açıklıyor.
İşte Kozinoğlu’nun kendi el yazısıyla çarpıcı açıklamalar:
MİT Orta Asya Başmüfettişi Kaşif Kozinoğlu’nun, Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetmeden önce Aydınlık’a yazdığı, Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarında 800 milyon doları bulunduğuna ve hesap bilgilerinin Alman istihbaratı BND’nin elinde olduğuna dair mektupları…
ERDOĞAN’IN HESAP BİLGİLERİ BND’NİN ELİNDE
“Almanya, AKP’ye karşı koz olarak elinde bulundurmak amacıyla Recep T. Erdoğan’ın İsviçre bankalarında bulunan 800 milyon ABD doları civarında olan 8 ayrı hesabının numaralarını ve kimlerin adına yatırıldığını öğrenebilmek ve belge temin edebilmek amacıyla, Eyşan Adalarındaki İsviçre Bankası Müdürü’nü (Alman Dış İstihbarat Servisi BND’nin söz konusu müdür gibi birçok elemanı mevcuttur İsviçre bankalarında) kullanarak Erdoğan ve benzeri bazı hedef şahısların (T.C. vatandaşı, AKP yöneticisi) hesaplarının tüm belgelerini, 30 milyon Euro karşılığında gizlice temin etmişlerdir. Bu çok önemlidir!”
DENİZ FENERİ BELGELERİ
“Almanya, ülkesinde ikamet eden ve birçoğu Almana karışmış, Alman vatandaşı olmuş, mal varlıklarının tutarı çok büyük olan Türk asıllı/Türk vatandaşı olan yaklaşık 3,5 milyon şahsın, AKP tarafından şu ana kadar hiç olmadık bir şekilde, AB’ye girişe karşılık tehdit oluşturulması bağlamında (AKP tarafından) organize edilebileceğinden’ çok korkmaktadır. Almanya, bu bağlamda Deniz Feneri yolsuzluğunu bulmuş. Bu yolsuzluğu ‘yüzyılın yolsuzluğu’ ilan etmiş. Birinci davasını açmış / nihayetlendirmiş ve hapis cezası verdiği şahısların sorgularından kendisinde eksik olan (Söz konusu sorguları uzman Alman Gizli Servisi personeli/BND ve iç servis gerçekleştirmiş) R.T.E.’ye, AKP’ye uzanan bilgi ve belgeleri temin etmiştir. (İleride kullanmak üzere)”
BİLGİLERİ CIA’YA ARINÇ VERDİ
“Aynı belgeler (RTE’ye ait gizli hesap bilgileri), CIA’nın elinde de mevcuttur. Ancak bu belgeleri CIA Türkiye’deki kaynaklarından temin etmiştir. (Söz konusu kaynaklar, Bülent Arınç ve ona yakın AKP’lilerdir.) Belgeler temin edilmesi sonrası, zamanın Ankara’daki ABD büyükelçisi, söz konusu 8 hesabı mesaj olarak bağlısına yazmış ve bu husus da WikiLeaks’ta yayımlanmıştır. Haberin içeriği WikiLeaks’ta yayımlanmıştır… Hiçbir ABD büyükelçisi elinde belge olmadan mesaj yazamaz!”
‘BENİ GAFİL AVLADIKLARINI SANDILAR’
“Aynı belgeler MİT Müsteşar Yardımcısı Ahmet Köksoy’da da mevcuttur. Ayrıca Bülent Arınç’a çok yakın olan diğer MİT Müsteşarı Aydın Güler’de de AKP’ye ilişkin çok ciddi bilgiler vardır. Hakan Fidan bu nedenlerle MİT Müsteşarı olması sonrası hiçbir şekilde istememesine rağmen, Ankara Bölge Başkanlığı yapan Aydın Güler’i ve İstanbul Bölge Başkanlığı yapan Ahmet Köksoy’u ayrı ayrı MİT Müsteşar Yardımcısı yapmıştır. (Ben Afganistan’da olduğum için / yani belgelerinden uzak olduğum için beni gafil avladılar. Öyle zannediyorlar!)”
KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER
“Almanya, anılan belgelerin bir kısmını bizzat Almanya’ya giden o dönem CHP lideri olmayan Kemal Kılıçdaroğlu’na iletmiştir. Yani Kılıçdaroğlu Almanya’ya gittiğinde BND mensupları ile görüşmüştür! (BND’nin ağzından bizzat!) Alman Gizli Servisi, Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanı olmasını da desteklemiştir. Ayrıca, Deniz Feneri’nin Türkiye’deki mahkeme safahatını yakın takibe almıştır. Almanya sonucun bu olacağını çok iyi bilmekteydi. Hatta dava bile açılamayacağını düşünüyordu.
OSLO GÖRÜŞMELERİNİ BND SIZDIRDI
“Oslo görüşmelerini Alman Gizli Servisi sızdırmıştır. Elinde bu bağlamda daha çok bilgi mevcuttur. Alman Gizli Servisi PKK’nın tüm arşivinin de sahibidir.”
“Almanya ayrıca Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarı olmasından çok rahatsız olmuştur. Anılan, tam MİT Müsteşarı olmak üzere iken, eski MİT Müsteşarı Emre Taner’i Almanya’ya davet ederek (Mayıs 10 ayı başında) birinci ağızdan H. Fidan’a ilişkin tüm bilgileri alarak ortağı olduğu diğer servislere aktarmıştır. Tam da o dönemde İsrail Servisi’nin H. Fidan-İran bağlantısını açıklaması tesadüf değildir. Almanya, H. Fidan’ı kesinlikle istememektedir.”