IŞİD’in “yalnız bekçi”si Türkiye

10628708_10152373223472099_8623749026087769411_o (2)
İngiliz basınının, cihatçıların Türkiye sınırından Suriye’ye geçiş yaptıklarına dair haberleri devam ediyor.

Daily Mail gazetesinin bölgeden bildiren muhabiri, Türkiye sınırından her gün yaklaşık 20 cihatçının Suriye’ye geçtiğini, sınırdaki görevlilerin de bu duruma sadece 10 dolar rüşvetle göz yumduğunu iddia etti.

İngiliz Daily Mail gazetesi muhabiri Sam Greenhill, Türkiye-Suriye sınırını geçmenin ne denli kolay olduğuna bizzat tanıklık ettiğini yazdı. Greenhill’in haberine göre turist gibi davranarak Antalya’ya ya da doğrudan Hatay havalimanına giden Avrupalı cihatçılar, Türkiye sınırlarının “rahatlığından” yararlanarak oldukça kolay bir şekilde terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) katılıyor, bu rota da “Cihat ekspres” ya da “Cihada giriş kapısı” olarak adlandırılıyor. Her gün yaklaşık 20 yabancı cihatçı bu rotayla sınırdan Suriye’ye geçiyor.

50 BİN DOLARA BİN ŞARJÖR YELEĞİ

Haberde Türkiye’den Suriye’ye giden kaçakçılık rotalarından birini takip ettiğini belirten Greenhill, gündüz sınırı kaçakçılarla birlikte geçmeye çalışırken yanlarından bir kamyon dolusu askerin geçtiğini ancak askerlerin kaçakçılara neredeyse hiç bakmadıklarını da öne sürdü. Cihatçılar gün batımından sonra da aynı rotayı kullanıyor ve Suriye’ye giderken herhangi bir sınır görevlisiyle karşılaşmıyor. Kilis’teki İbrahim isimli bir kaçakçı, “Afgan kıyafetli” beş İngiliz cihatçıyı bir sınır görevlisine 10 dolardan az rüşvet vererek Suriye’ye götürdüğünü iddia etti. Reyhanlı’da dükkan işleten Ebu Salih ise Avrupalı cihatçıların, dükkanından “av bıçağı, dürbün, kamuflaj kostümü” gibi savaşta kullanabilecekleri malzemeler satın aldıklarını söyledi. Salih, sakallı bir adamın kendisine nakit 50 bin dolar vererek yedek AK-47 Kalaşnikof şarjörlerini taşımak için bin adet şarjör yeleği satın aldığını da anlattı.

SPA REZERVASYONU

Haberde İngiliz Müslümanları cihada çağırdıkları video ile ünlenen Cardiffli militanlar Nasser Muthana (20), erkek kardeşi Aseel Muthana (17) ve arkadaşları Reyaad Khan’ın (20) da Antalya’daki beş yıldızlı spa otele bir haftalık rezervasyon yaptırarak Türkiye’ye geldiği belirtildi. Check-in yaptıktan bir gün sonra kayıplara karışan, Konya’ya daha sonra da Suriye’ye gittikleri sanılan cihatçılar geride iki boş bavul, bir tıraş makinesi bıraktı. Otelden bir kaynağa göre İngiliz istihbarat servisi MI6 ajanları da bu eşyalara el koydu. Haberde Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in ise Avrupalı cihatçılarla ilgili iddiaları “şehir efsanesi” olarak tanımladığı belirtildi. Ancak Daily Mail, Lekesiz’in üstlerine ilettiği gizli bir yazıya ulaştıklarını ve bu belgede valinin, 15 Mart’ta Türkiye’den Suriye’ye yaklaşık 150 silahlı militanın geçtiğini ve bu militanların geçişten önce Reyhanlı’daki bir otelde kaldıklarını panik dolu bir tonla üstlerine aktardığını iddia etti.

İngiliz Reuters haber ajansındaki analizde ise “Türkiye’nin IŞİD’e yeni savaşçılar katılmasına karşı “yalnız bekçi” olarak mücadele ettiği kaydedildi.

Sınırda 3 Fransız ile 2 Alman yakalandı

KİLİS’in Elbeyli ilçesinde, Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye giren 3 Fransız ile 2 Alman yakalandı. Kaçakçılığın ve kaçak geçişlerin önlenmesine yönelik çalışma yürüten jandarma, önceki gece sınır hattındaki Aşağı Beylerbeyi Köyü yakınlarında 5 kişinin sınır tellerini aşarak Türkiye’ye girdiğini saptadı. Güvenlik güçlerinin ‘dur’ ihtarında bulunmasının ardından 5 kişi gözaltına alındı. Elbeyli İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen Fransa uyruklu A.E., İ.D. G.M. ile Almanya uyruklu H.K. ve H.K. sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Şam: ABD’li gazeteci geçen yıl öldürüldü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın medya danışmanı Buseyna Şaban, geçen hafta IŞİD’in infaz görüntülerini yayınladığı ABD’li gazeteci James Foley’nin geçen sene öldürüldüğünü iddia etti. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Şaban, “James Foley şimdi değil geçen yıl öldürüldü. Görüntüleri şimdi yayınladılar. Birleşmiş Milletler’in, Foley’nin bir yıl önce öldürüldüğüyle ilgili bilgisi var” dedi.