Şili’de Binlerce Öğrenci Sokakta..

011399630421_d

Şili’nin başkenti Santiago’da binlerce öğrenci hükümetin yürüttüğü eğitim reformu projesinde öğrencilerin görüşlerinin dikkate alınmaması nedeniyle protesto eylemi düzenledi.Şili Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Eski Başkanı Camila Vallejo da eyleme katılarak hükümetin eğitim reformunu reddedenlerle değil öğrencilerle çözüm araması gerektiğini vurguladı.

Öğretmenlerin de katıldığı eyleme yerel basın 80 bin kişinin katıldığını, hükümet kaynakları ise 25 bin kişinin katıldığını bildirdi.

Sakin başlayan eylem sonunda öğrenciler polisle karşı karşıya geldi. Çıkan çatışmaların ardından 80 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

“Onlar hiçbir şey anlamadı, çözüm sokakta”

Katılımın yoğun olduğu yürüyüşün bir gün öncesinde de bir grup öğrenci kısa bir süreliğine Şili Eğitim Bakanlığı’nı işgal ederek “Onlar hiçbir şey anlamadı, çözüm sokakta” yazan bir pankart açarak hükümeti protesto etti.

İktidarı muhafazakâr SebastiánPiñera’dan alarak 2014 yılında göreve başlayan Michelle Bachelet seçimler öncesinde eğitim reformu yapılacağını vaat etmişti. Hükümet büyük şirketlerin vergilerini yüzde 20 oranında yükselterek eğitime ayrılan bütçeyi büyütmeyi düşünüyor.

Ülkede ücretsiz eğitim veren devlet üniversiteleri askeri darbeyle iktidara gelen Augusto Pinochet döneminde ortadan kaldırıldı. Günümüzde Şili, dünyada yüksek öğretimin en pahalı olduğu ülkeler arasında bulunurken Latin Amerika’da da en pahalı olduğu ülke durumunda.

Parasız eğitim görmek isteyen binlerce öğrenci, devlet üniversitelerinin ücretsiz olduğu Arjantin’e göç ediyor.