Çok Yoğun Bir Sömürüyle Karşı Karşıya İnşaat İşçileri…

Güvencesiz çalışma inşaat işçilerinin en önemli sorunu… Son yıllarında sigortalı işçi sayısında artış olmasına rağmen halen inşaat işçilerinin yüzde 60’ı sigortasız çalışıyor.

Taşeronluk sistemi işçilerin birlikte davranmasını engelliyor. Çoğu zaman inşaat işçileri, taşeronla akraba olma, hemşeri olma vb. nedenlerle kölelik koşullarında çalışmaya rıza göstermek zorunda kalıyorlar.

İnşaat işçilerinin çalışma süreleri oldukça uzun… İnşaat işçileri için iş günü sabah saat 06.00’da başlıyor. Zira sabahın köründe yollara düşmeden işe yetişmeleri mümkün olmuyor. Patronların önemli bir kısmının kitabında servis yazmıyor. İnşaat işçileri ortalama 10 saat çalışmalarına rağmen mesai alamıyorlar. Çoğu inşaat işçisi yevmiye usulü çalıştığı için, hastalandığı zaman işe gitmediği günlerde ödeme yapılmıyor. Kışın inşaat işçilerinin sigortası yatırılmıyor, herhangi bir ücret de alamıyorlar.

İnşaat işçileri aynı zamanda büyük sağlık sorunlarıyla cebelleşiyorlar. Uzun süre inşaat işçiliği yapan inşaat işçilerinin önemli bir kısmında bel fıtığı rahatsızlığı bulunuyor. Bel fıtığı ameliyatı olan işçileri bile patronlar ağır koşullarda çalıştırmaya devam ediyorlar. İnşaat işçileri için yemekhane, temiz tuvalet, dinlenme yerleri lüks bir hayalden ibarettir.

En güzel evleri, daireleri inşaat işçileri yaparlar. Buna rağmen emek verdikleri, alınteri döktükleri dairelerden birine sahip olmak inşaat işçileri için bir hayaldir. Bir inşaat işçisi onlarca yıl çalışmasına rağmen kirasını zar-zor ödeme, zar-zor karnını doyurma vb. dertlerden bir türlü kurtulamaz.

DİSK Devrimci Yapı İşçileri Sendikası örgütlenme uzmanı
Haydar Baran