Ukrayna’da Olup Biteni Anlamak ve Rusya’nın Tavrı Üzerine..

Tansiyonun dün yükseldiği Ukrayna’nın Kırım bölgesinde bu sabah önemli havalimanlarının Rus askeri tarafından işgal edildiği söyleniyor.

Ukrayna`daki çatışmaların “şu an için” hiçbir noktasında yer almayan Rusya Federasyonu çok iyi biliyor ki, olası bir referandumda, Ukrayna`nın ağır sanayisinin kurulu olduğu “Doğu Ukrayna” bölgesi ile eski Sovyet coğrafyasının Rivierası durumundaki Kırım Otonom Cumhuriyeti Rusya Federasyonu`na katılmak yönünde oy kullanacaktır.

Bu nedenle, içinde Rusya Federasyonu “Komünist” Partisi`nden bazı parlamenterlerin de yer aldığı, gerek Rusya`dan ve gerekse Ukrayna`dan gelen çeşitli müdahale çağrılarına rağmen Rusya Federasyonu, bugüne kadar, Ukrayna`daki çatışmaları yalnızca kınamakla yetinmiştir.

Rusya Federasyonu`nun tahammül etmeyeceği tek şey, Azak denizi`ne açılan Kerç Boğazı ile Kırım`da bulunan Sivastopol limanının kontrolünden çıkmasıdır. Büyük bölümü Rusya Federasyonu`na geçmiş olan ve içinde nükleer denizaltıların da bulunduğu eski Sovyet savaş gemilerinin ve destek birliklerinin üslendiği Sivastopol`ün Ukrayna – Rusya Federasyonu arasındaki bir anlaşmayla belirlenen statüsünün değiştirilmeye kalkışılmasının, Rusya Federasyonu tarafından bir “savaş nedeni” sayılacağı açıktır .

Kapitalist metropol ülkeler, Sovyetler Birliği`nin çözülmesinden başlayarak, Sivastopol ile “yakından” ilgilenmektedirler. Dünyanın en uzun ikinci limanı olarak bilinen ve “kapalı şehir” statüsü yakın tarihlerde kaldırılan Sivastopol, kapitalist metropol ülkelerin yöneticilerince sık sık “ziyaret” edilmektedir.

Ukrayna`daki olayların emperyalistler arası bir genel çatışmanın, “III. Paylaşım Savaşı”nın fitilini ateşlemeyeceği, bugünden ve hiç kimse tarafından asla söylenemez – tıpkı böyle bir genel savaştan sonra geriye ne kalacağının kimse tarafından bilinemeyeceği gibi.