Venezuela’da İşçiler Kamulaştırma İstiyor..

Venezuela’da ABD destekli muhalifler daha liberal bir ekonomi için eylemlerini sürdürürken, işçiler daha fazla kamulaştırma talep ediyor.ABD destekli sağcı muhalefetin hükümet karşıtı eylemlerinin sürdüğü Venezuela’da otomativ işçileri, çok uluslu araba üreticilerini ülkedeki üretimi azaltmakla suçluyor, Ülkenin en büyük sendika konfederasyonu Ulusal İşçi Birliği (UNT), önceki gün yaptığı basın açıklamasında, hükümete otomativ sanayinin kamulaştırılması çağrısını yaptı. Çok uluslu otomativ şirketlerini emperyalist olmakla suçlayan UNT, hükümetten araba fabrikalarını işçilerin kontrolüne vermesini istedi. Konfederasyon, açıklamasında “Sosyalizmi inşa etmenin işçi sınfına, yani fabrikaların işçilerin kontrolünde olmasına dayandığı açıktır” ifadesini kullandı.

İşçiler ayrıca Toyota, Ford ve General Motors gibi otomativ şirketlerinin üretimi azaltmasını protesto edeceklerini duyurdu. Ford ve General Motor da yüksek enflasyonu ve Venezuela’nın döviz sistemini gerekçe göstererek, üretimlerini azaltacaklarını açıklamıştı.Toyota, geçen hafta, parça ithal etmedeki zorlukları gerekçe göstererek, Sucra eyaletindeki Cumana tesisini altı haftalığına kapatma kararı almıştı. Bu kararla, şirketteki 1.300 işçi boşa çıkmış, 1.500 kadar dolaylı iş de bu durumdan etkilenmişti. Toyota’daki altı haftalık kapanmayı Devlet Başkanı Nicolas Maduro da eleştirmiş ve şirketi, asalak burjuva zihniyeti sergilemekle suçlayarak, şirketin içinde bulunduğu durumu siyasi nedenlerle abarttığını savunmuştu.

Resmi rakamlara göre Vene­zuela’da 2013’te 72 bin araç üretildi. Bu 2012’den yüzde 30 daha az üretim yapıldığı anlamına geliyor. Ayrıca geçen ay, Ocak 2013’e göre yüzde 80 daha az üretim yapıldı. Maduro yabancı şirketlerin, aynı yerli şirketler gibi, ülkedeki sosyalist hükümeti yıkmak için ekonomiye zarar vermeye çalıştığını savunuyor. Ancak bu konuda herhangi bir adım atmış değil. Venezuela’da geçen Eylül’de de gıda sektöründe faaliyet gösteren bir dizi fabrikada işletmelerin kasıtlı olarak kötü yönetildiğini söyleyen işçiler, fabrikaların yönetiminin kendilerine devredilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Şüpheli ölüm
Öte yandan ABD destekli muhalefetin başkent Caracas’taki gösterileri, önceki gün de devam etti. Muhalif lider Leopoldo Lopez’in tutuklanmasının ardından yapılan eylemlerde, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Genesis Carmona’nın başından vurularak hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede geçen hafta yaşanan şiddet olaylarında da 24 yaşındaki muhalif öğrenci Bassil Dacosta Frías ile Chavez yanlısı bir grubun lideri Juan Montoya’nun aynı silahla başlarından vurularak öldürüldükleri ortaya çıkmıştı. Maduro, aynı 2002’deki darbe girişiminde olduğu gibi keskin nişancıların provokasyon amaçlı ateş etmiş olabileceklerini söylemişti.