İHH’nın Suriye’ye yardım tırında silah yakalandı..

Hatay İl Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbarı değerlendiren jandarma ekiplerinin durdurduğu ve İHH’ya ait olduğu belirtilen bir yardım tırında silah ve mühimmat bulunduğu iddia edildi

Radikal’den Fatih Yağmur’un haberine göre, Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde (Özova Tarım civarı) Hatay İl Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) ait bir yardım tırını durdurdu. Durdurulan tırda silah ve mühimmat olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, jandarmanın arama izni bulunduğu halde tırın aranmasının engellendiği iddia ediliyor.

Tırda MİT elemanı
Hatay’da silah yüklü olduğu şüphesiyle durdurulan TIR’da iddiaya göre İHH Bölge Müdürü ve bir MİT elemanı da bulunuyor. Jandarmanın durdurduğu TIR için MİT mensubunun arama yaptırmamakta direttiği ve aracın kendi kontrollerinde olduğu iddia ediliyor.fft64_mf1764950

Gazetecilere izin yok..
Hatay’ın yerel gazetelerinin verdiği bilgiye göre, bölgeye gazetecilerin girmesine izin verilmiyor.

Vali TIR’ı koruyor, Savcı bastırıyor

Yine Radikal’in haberine eklenen bir bilgiye göre Jandarma İmdat hattını arayan bir şahıs, silah yüklü bir TIR’ın Hatay’dan Kilis istikametine gideceğini ihbar etti. İddiaya göre bir ihbarı değerlendiren jandarma, Kilis Öncüpınar sınır kapısı istikametine giden TIR’ı, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yol kontrol noktasında durdurdu. Jandarmanın Suriye’ye sevk edilmek üzere depolanan silahları tespit ettiği iddia edilen TIR’da bir MİT görevlisinin de bulunduğu öne sürülüyor.

Ayrıca iddiaya göre Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in aracı Jandarmanın elinden almaya çalıştığı savcının ise arama kararında direndiği ifade ediliyor.

O ihbar tutanakta şu şekilde yer alıyor:

“01 Ocak 2014 günü saat 16.00 sıralarında insani yardım malzemesi taşıdığı kılıfıyla içi silah dolu bir TIR Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Kilis iline doğru yola çıkacağı, Sevkiyatın yapılacağı aracın plakasının 06 BR 8860 olduğu, dorsesinin ise 06 DE 3290 olduğu…”

İHH’nın cihatçılara desteği sır değil
Cihatçı gruplarla bağını gizlemeyen İHH yöneticileri 17 Aralık operasyonunun ardından kendilerine yönelik bir operasyonun da gündeme gelebileceğini açıklamıştı.

İHH’DAN ÖNLEYİCİ HABER VE TEHDİT

İHH tırını hedef alan söz konusu operasyonun, Irak ve Suriye’de El Kaide’ye karşı Batı’nın da desteğini alan operasyonların hızlanmasının ardından gelmesi dikkat çekiyor.

AKP’nin Suriye’de iç savaşı kışkırtan politikaları ile Antakya El Kaide bağlantılı grupların gayri resmi üssüne dönüşmüştü.