Bor Yasası Devleri Harekete Geçirdi !

Dünya rezervinin yüzde 72’sine Türkiye’nin sahip olduğu mucize maden ‘bor’ ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı, şimdiden iştah kabarttı. Bor madenlerinin çıkarılmasını hızlandırmak için Enerji Bakanlığı’nca hazırlanan tasarı, daha Meclis’e gelmeden birçok dünya devi şirket harekete geçerken, konuya ilgi duyanlar arasında ilginç bir isim de yer aldı. Halen Citigroup, Bank of America, Exxon-Mobil, RoyalDutch-Shell gibi şirketleri de dolaylı olarak kontrol eden Rothschild Hanedanı’nın da Türkiye’deki danışmanları aracılığıyla bor konusunda atılan adımları takip ettiği öğrenildi.

Altın ticaretinin yüzde 40’ını elinde tutuyor.
RothschIld Hanedanı’nın servetinin 3-4 trilyon dolar, kontrol ettikleri paranın ise 8-10 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Dünya altın ticaretinin yüzde 40’ını yöneten ailenin ismi Milli Piyango’nun satışında da geçmişti. TMSF ihalelerinden, Sikorsky helikopter ihalelerindede bu ailenin ismi geçmiştiKapanmış olan Osmanlı Bankası’nın da kurucusu olan Rothschild Hanedanlığı bankerlikle büyüdü. Musevi kökenli aile, iki kuşak boyunca finansta büyüdü. Birçok Avrupa ülkesi borçlarını, savaş tazminatlarını ödemek için Rothschildlar’dan borçlandı.nm_2_copy_0606

Oğullarından Nathan Mayer 1800’lü yılların başında İngiltere’ye gitti ve İngiliz Hazinesi’nin temsilcisi oldu. “Gelecekte para konusunda bir panik yaşanmaması ve kredi kaynaklarının kontrol altına alınması için Merkez Bankası kurulmalı” dedi. Bu görevi de aile üstlendi. Günümüzde, ‘para ve gücün sembolü’ olarak bilinen Rothschild Hanedanlığı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) temellerini attı.
Özelleştirme değil işletme hakkı..

Konuyla ilgili olarak bilgi veren AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy da “Tasarıyla Bor’un mülkiyeti devletten çıkmıyor. Sadece madenin üretimi hızlandırılacak. Çünkü bor madenini işleten Eti Maden şu an sıfır stokla çalışıyor” dedi. Tasarının bir ay içinde komisyona geleceğini belirten Aksoy “Bor meselesinin sahibi benim. Bize ait olan mesele. Devlet de sahip olmuş. Mülkiyeti devlette kalmak kaydıyla taşeron kullanabilir. Taşeron kullanmak yanlış mı? AK Parti bu işe sahip çıkmıştır ve büyütmüştür” dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız da bir süre önce yaptığı açıklamada taslağın, bor madenlerinin özelleştirilmesi anlamına gelmediğinin altını çizmişti. Yıldız “Bor, kamunun kontrolünde ve böyle de kalmaya devam edecek. Bor madenini özelleştirmeyeceğiz. Bor madenini özel sektör eliyle ürettirmeyeceğiz. Yalnızca bizim adımıza fabrikaların kurulmasına ve verdiğimiz madeni, adımıza işletmesine izin vereceğiz” demişti.